Aplicarea contractului pentru perioada anterioară semnării acestuia

27 septembrie 2021 14

Bună ziua. Este legal să semnez un contract cu data de azi (27.09.2021), însă în acesta se indică că se aplică din 01.02.2021? Vă rog să-mi indicați norma legală aplicabilă în asemenea cazuri.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Logic cum puteți asuma obligații pentru o perioadă deja trecută? Contractul este acordul dintre părți care produce efecte pentru viitor și demarează din data semnarii sau din data viitoare prevazută sau din oricare altă dată ca reper ce urmează sa survină.
Vedeți codul Civil capitolul despre contracte in general, cit și... mai detaliat capitolele legate de contractul concret ce urmează a fi semnat.

29 septembrie 2021