Aplicarea pedepsei

3 iulie 2024 3

Buna ziua. As dori sa aflu cum se aplica pedeapsa in cazul mai multor infractiuni identice. De exemplu, persoana a savirsit mai multe furturi care au fost calificate la art. 186 alin. 1 CP RM, pentru care pedeapsa maxima este de 2 ani. Intrebarea mea este daca instanta poate stabili o pedeapsa mai mare. Sau maximul este 2 ani, indeferent de numarul de infractiuni?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Codul penal prevede:
Articolul 84. Aplicarea pedepsei în cazul unui

concurs de infracţiuni

(1) Dacă o persoană este declarată vinovată de săvârșirea a două sau mai multor infracțiuni fără să... mai detaliat fi fost condamnată pentru vreuna din ele, instanța de judecată, pronunțând pedeapsa pentru fiecare infracțiune aparte, stabilește pedeapsa definitivă pentru concurs de infracțiuni prin cumul, total sau parțial, al pedepselor aplicate, dar pe un termen nu mai mare de 25 de ani de închisoare, iar în privința persoanelor care au atins vârsta de 18 ani, dar nu au atins vârsta de 21 de ani – pe un termen nu mai mare de 20 de ani și în privința minorilor – pe un termen nu mai mare de 12 ani și 6 luni. În cazul în care persoana este declarată vinovată de săvârșirea a două sau mai multor infracțiuni ușoare și/sau mai puțin grave, pedeapsa definitivă poate fi stabilită și prin absorbirea pedepsei mai ușoare de pedeapsa mai aspră.

3 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna ziua dl. Ion, corect v-a orientat colegul dl. Sergiu la art. 84 CP, dar să știi să nu dai posibilitate avocatul să te încalce, că o să fii pedepsit mai aspru, ei pot. Asta e pânea lor.

3 iulie 2024