Aplicarea sechestrului

4 mai 2018 48

Bună ziua! Eu (bărbat) am o datorie fiscală, de câțiva ani, sunt șomer, nu am în proprietatea mea nimic, întrețin 3 copii minori și soția. Trăim la soacră. Am decis sa iau o mașină în credit. Oare îmi va oferi banca o sumă de 5 mii de euro? Ori să ia creditul soția? Și dacă voi scrie mașina pe numele soției, să devină ea proprietara mașinii, are dreptul statul să pună sechestru pe proprietatea soției, în caz că vor decide că trebuie să întorc datoria fiscală? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Datoria rămîne datorie, toate bunurile procurate de soț în timpul căsătoriei se consideră bunuri comune, astfel, există niciun posibilitatea de a fi urmărită jumătate din costul automobilului.
O variantă ar fi că creditul sa fie luat pe numele soției cît și achitarea să fie făcută din numele acesteia. În acest... mai detaliat caz, dacă se va începe urmărirea datoriei, puteți menționa faptul că nu ați contribuit cu nimik la plata creditului.
Totuși este riscant.

6 mai 2018
Olesea Livițchi

Multumesc frumos stimat avocat, d- ul Onofrei Vitalie.

7 mai 2018