Aplicarea sechestrului pe bunurile aflate in locul unde am viza de resedinta

26 aprilie 2021 36

Bună ziua. Am un credit luat la o companie nebancara si am intarziat cu achitarea ratelor. Creditorii spun ca vor veni la locul unde am viza de resedinta si vor sechestra bunurile. Eu, insa, nu am nimic in proprietate in acel loc. Ce se poate intampla in acest caz?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Dmn. Vasile,
Persoanele denumite de Dvs. CREDITORI nu pot aplica sechestre asupra bunurilor ce aparțin cu titlu de proprietate dvs.
La fel vă aduc la cunoștință că, pentru neexecutarea obligație, în acest context neplătirea creditului,va fi intentată acțiune pe numele dvs de către Creditor către Instanța de judecată. Ulterior după... mai detaliat ce va fi pronunțată hotărirea instantei de judecată, se eliberează un titlu executoriu în baza hotării.
Astfel Creditorul are tot dreptul să depună titlul executoriu la executor judecătoresc pentru intentarea procedurii de executare. Doar executorul judecătoresc poate sechestra bunuri mobile și imobile. La fel poate fi pus sechestru si pe conturile dvs. bancare și pusă interdicția de a părăsi hotarere țării.
Cu stimă și respect.

27 aprilie 2021