Are angajatorul dreptul sa-mi refuze iesirea in concediu de ingrijire a copilului?

9 octombrie 2018 59

Buna ziua. La moment, eu ma aflu in concediu de ingrijire a copilului pana la 3 ani, dar am iesit la lucru si activez cu norma redusa. Acum, insa, vreau sa intrerup activitatea si sa stau acasa in concediu de ingrijire mai departe. Angajatorul refuza sa-mi aprobe cererea de concediu. Are dreptul, sau este obligat sa o aprobe?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Angajatorul nu are dreptul să vă limiteze în drepturile prevăzute de lege.

Art. 124 alin. (3) Codul Muncii al RM prevede că: Concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului poate fi folosit integral sau pe părţi în orice timp, pînă cînd copilul va împlini vîrsta de 3 ani.

Concediul parţial plătit pentru... mai detaliat îngrijirea copilului se acordă în baza unei cereri în formă scrisă.

9 octombrie 2018
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Art.7. din Convenţia colectivă(nivel naţional) nr. 2 din 9 iulie 2004 prevede că:
Atît concediul parţial plătit, cît şi cel suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului pot fi solicitate şi folosite integral sau pe părţi, în baza unei cereri scrise a salariatului, în orice timp, pînă cînd copilul împlineşte vîrsta de 3... mai detaliat şi, respectiv, 6 ani. În această perioadă, salariatul poate pleca în concediu sau reveni la serviciu ori de cîte ori are nevoie şi poate beneficia, în conformitate cu art.97 din Codul muncii, de timp de muncă parţial.
În cazul în care salariatul aflat în unul dintre concediile pentru îngrijirea copilului doreşte să reînceapă munca înainte de expirarea termenului concediului, acesta va informa, cu cel puţin 15 zile lucrătoare înainte, angajatorul în scris despre intenţia sa.

10 octombrie 2018