Are copilul cota parte din apartament?

20 ianuarie 2020 126

In anul 2014 am privatizat o camera in cămin numai pe numele meu. In 2016 am născut un copil in concubinaj, copilul fiind in familia tatălui și nu are viza de reședință in apartament. Acum vreau să vând apartamentul și apare întrebarea dacă copilul are cota parte, daca in contract figurez numai eu si numai eu am viza de reședință aici?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca la privatizare ați participat doar dumneavoastră singură, atunci sunteți proprietarul unic, nașterea copilului nu oferă acestuia careva drepturi de proprietate.

20 ianuarie 2020