Are dreptul agentul ANTA sa opreasca un mijloc de transport (bus personal cu remorca)?

29 noiembrie 2018 443

Buna! Are dreptul agentul ANTA sa opreasca masina personala, pentru a efectua un control, sau trebuie sa fie insotit de catre politia de patrulare? Multumim!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Sergiu,

Agenția are competența sa aparte care se conduce potrivit codului transporturilor rutiere.

Aceasta – este autoritatea care asigură implementarea documentelor de politici publice şi strategiilor naţionale de dezvoltare în domeniul transporturilor rutiere, controlează şi supraveghează respectarea legislaţiei naţionale şi internaţionale în domeniu de către operatorii de transport rutier... mai detaliat şi de către întreprinderile ce desfăşoară activităţi conexe transportului rutier.

Inspectoratul Național de Patrulare (INP) a fost creat în scopul menținerii, asigurării și restabilirii ordinii publice, asigurării securității circulației rutiere, reacționării prompte și operative la evenimentele publice, patrulării locurilor publice și de agrement, precum și sporirii climatului de siguranță în societate la nivel național.

Deci, în concluzie aceștia sunt investiți în drept de a stopa mijlaocele de transport care se prezumă că transportă mărfuri sau pasageri.

30 noiembrie 2018