Are dreptul agentul constatator sa aplice amenda in lipsa contravenientului?

12 septembrie 2023 3

Buna ziua. Mi-a fost aplicata o amenda contraventionala si mi-au trimis printr-un serviciu de mesagerie copia procesului-verbal, care a fost semnat de pretinsa parte vatamata. Este legala asemenea procedura?

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte domenii

doar dacă este citat în mod corespunzător și persoana nu s-a prezentat........

13 septembrie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
Potrivit art. 442 alin. (1) Cod Contravențional, procesul-verbal se încheie de agentul constatator, în prezenta făptuitorului sau în absența lui.
Absența făptuitorului de regulă poate fi cauzată din două motive:
1. Făptuitorul a fost citat legal dar nu s-a prezentat;
2. Făptuitorul a refuzat să semneze procesul-verbal de contravenție.
În ambele... mai detaliat cazuri când procesul-verbal este întocmit în lipsa făptuitorului, se certifică prin semnătura a cel puțin un martor, indicându-se și datele de identificare ale acestuia (numele, prenumele, adresa de domiciliu și numărul de telefon).
Dacă ați fost citat legal și nu va-ți prezentat sau dacă ați refuzat semnarea procesului-verbal, întocmirea procesului-verbal în lipsa Dvs este o acțiune legală.
Transmiterea procesului-verbal prin serviciul de mesagerie nu este o procedură legală. Astfel, considerați că nici nu a fost primit.
Procesul- verbal care a fost întocmit pe numele Dvs o să fie expediat prin intermediul curierului poștal, care la primire este necesar sa semnați dovada de primire. În cazul în care refuzați să o primiți se face o dovadă a refuzului de a o primi.

13 septembrie 2023