Are dreptul angajatorul sa-l concedieze?

11 februarie 2019 146

Daca angajatul nu s-a prezentat la serviciu 4 ore, are dreptul angajatorul sa-l concedieze? Angajatul a parasit locul de munca fara a anunta angajatorul, dar functiile nemijlocite le-a indeplinit.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Codul muncii prevede următoarele la Articolul 86. Concedierea
(1) Concedierea – desfacerea din iniţiativa angajatorului a contractului individual de muncă pe durată nedeterminată, precum şi a celui pe durată determinată – se admite pentru următoarele motive: [....]
h) absenţa fără motive întemeiate de la... mai detaliat lucru timp de 4 ore consecutive (fără a ține cont de pauza de masă) în timpul zilei de muncă;

http://lex.justice.md/md/326757/

11 februarie 2019