Are dreptul angajatorul să mă elibereze dacă nu am contract de muncă?

27 iulie 2017 48

Am vârsta de 71 ani, activez ca paznic la gradiniță de 22 ani, dar nu am contract de muncă. Angajatorul m-a anunțat ca voi fi eliberat din funcție cu 2 luni înainte din motivul că sunt pensionar. Are dreptate, ce spune legea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Legea mai întâi de toate reglementează faptul că acesta era obligat să încheie cu dvs un contract individual de muncă care atesta acest fapt și ulterior dvs în caz de divergențe puteați înainta careva dezacorduri la organele competente, iar în lipsa acestuia nu puteți face dovadă că activați oficial... mai detaliat și nu puteți pretinde la drepturile dvs.

Totuși, motivele concedierii pe care le poate invoca angajatorul sunt reglementate la art. 86 Codul Muncii cu care puteți face cunoștință. ( http://lex.justice.md/md/326757/ )

27 iulie 2017