Are dreptul compania in care activez sa ceara acces la datele mele personale?

13 aprilie 2017 100

Are dreptul compania in care activez sa ceara dreptul la datele mele personale? Declarație de consentamint privind prelucrarea datelor cu caracter personal si pentru ce au nevoie ei de asta?

Jurist comments 2

Mariana Stratan
  • Avocat

Compania in care activati deja are acces la datele Dvs. cu caracter personal, intrucat cand v-ati angajat ati prezentat buletinul de identitate, actele de studii, carnetul de munca, certificatele de nastere ale minorilor pe care ii aveti la intretinere, etc. Accesul angajatorului la anumite date cu caracter personal ale salaratialor... mai detaliat tine de esenta raporturilor de munca si nu poate fi evitat.

Consimtamintul pe care vi-l cere angajatorul este mai mult formal, intrucat in temeiul art. 5, alin. 5 lit a) din Legea privind protectia datelor cu caracter personal, angajatorul poate prelucra datele cu caracter personal fara a obtine consimtamintul subiectului (Dvs. sunteti subiectul de date cu caracter personal), daca prelucrarea este necesara pentru 'executarea unui contract la care subiectul datelor cu caracter personal este parte'.

Companiile care se inregistreaza ca operatori de date cu caracter personal obisnuiesc sa obtina consimtamintul salariatilor la prelucrarea datelor cu caracter personal ale acestora (chiar daca nu este obligatoriu dupa cum reiese din art. 5, alin. 5 lit a) citat mai sus) pentru a evita potentialele litigii legate de prelucrarea datelor cu caracter personal.

In esenta, puteti refuza sa semnati declaratia de consimtamint, dar acest lucru nu va impiedica angajatorul sa prelucreze datele Dvs. cu caracter personal necesare executarii contractului Dvs. de munca (ex. nume, prenume, IDNP, minori la intretinere, situatia familiala, date bancare, e-mail, adresa de domiciliu, salariu, sanctiuni disciplinare, etc.).

Totusi, refuzul de a semna - nu reprezinta cea mai constructiva pozitie. Este mai recomandabil sa solicitati angajatorului sa va prezinte Politica/Regulamentul privind prelucarea datelor cu caracter personal in sistemul de evidenta al salariatilor sau Nota de informare privind prelucrarea si sa vedeti exact: (1) care date personale ale Dvs. vor fi prelucrate; (2) care este scopul prelucrarii; (3) perioada de pastrare; (4) cui aceste date vor fi dezvaluite; (5) daca se preconizeaza sa se transfere datele Dvs. personale in-afara tarii. Trebuie sa va asigurati ca nu exista abuzuri la prelucrare si ca angajatorul nu colecteaza mai multe date decat este necesar pentru executarea contractului Dvs. de munca - de ex. 1. angajatorul nu are de ce sa colecteze datele Dvs. personale privind convingerile politice sau religioase; viata sexuala sau 2. nu are de ce pastra datele Dvs. personale pentru o perioada nelimitata de timp. In cazul in care aveti supozitia ca ar exista careva abuzuri, puteti solicita opinia Centrului National pentru Protectia Datelor cu Caracter Personal (http://datepersonale.md/) adresandu-le o interpelare.

Cititi cu atentie Declaratia de consimtamint si vedeti exact ce date cu caracter personal va sunt colectate (va recomand sa atrageti atentia la faptul daca va este monitorizat calculatorul de serviciu sau alte dispozitive electronice, e-mailul de serviciu, etc. si utilizati aceste dispozitive strict in scopuri profesionale).

Consimtiti doar la ceea cu ce sunteti de acord.

In calitate de subiect de date cu caracter personal aveti drepturile prevazute de art. 12 -18 din Legea privind protectia datelor cu caracter personal (http://lex.justice.md/md/340495/)

13 aprilie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Alexandru.

În conformitate cu art. 5 din Legea privind protecția datelor cu caracter personal din 08.07.2011 prelucrarea datelor cu caracter personal se efectuează cu consimţămîntul Dvs, de obicei completați la angajare un formular tipizat.

Consimţămîntul privind prelucrarea datelor cu caracter personal poate fi retras în orice moment de către... mai detaliat DVS.

În conformitate cu art. 12 angajatorul (numit operator) trebuie să vă spună care este scopul acestei prelucrări.

Consultați aici prevederile Codului Muncii art. 91- 94 http://lex.justice.md/md/326757/ și aici Legea privind protecția datelor cu caracter personal http://lex.justice.md/md/340495/ .

13 aprilie 2017