Are dreptul creditorul sa divulge persoanelor terte informatii referitoare la creditul meu?

7 aprilie 2020 135

Are dreptul creditorul de la microfinanțare sa divulge date despre creditul meu unei persoane straine? Am lasat numarul de telefon al unei persoane de incredere si ei tot suna într-una acea persoana cand eu intarzii cu plata 1 zi. Au divulgat acelei persoane suma creditului, care reprezinta date personale. Cum pot sa procedez?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Valeria,

Persoana respectivă este fidejusor? Cind ați semnat contractul ați oferit acordul companiei să divulge informatia persoanelor terțe inclusiv persoanei respective?

7 aprilie 2020