Are dreptul cumpărătorul unui autovehicul sa îl înapoieze?

17 octombrie 2023 3

Bună ziua! Recent am vândut o mașină. Am făcut contract de vânzare-cumpărare. Peste 4 zile, cumpărătorul mă sună și îmi zice că îmi întoarce mașina, pentru că are tot dreptul. Spuneți-mi, vă rog, este corect așa? Ce pot face eu? Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Care este cauza restituirii automobilului?

18 octombrie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Fără un motiv întemeiat, acesta nu are dreptul să înapoieze autovehiculul procurat, cu excepția cazului când autovehiculul are vicii materiale/juridice care nu le cunoștea la data cumpărării. Cu toate acestea, în acest caz trebuie de rezoluționat contractul de vânzare-cumpărare, de înregistrat dreptul de proprietate pe persoana data, dar nu... mai detaliat simpla restituire a autovehicului.

***Probabil cumpărătorul confundă cu dreptul consumatorului de a returna produsul în termen de 14 zile de la cumpărare, însă aici nu suntem în prezența acestei situații/posibilități legale.

18 octombrie 2023