Are dreptul dezvoltatorul in costructii imobiliare sa ridice pretul apartamentului pentru creditorii garantati la darea in exploatare a blocului?

18 aprilie 2023 52

Buna ziua. In 2012 am investit intr-un imobil, achitam pe etape, fiind creditori garantati, imobilul are o suprafata de 136,2 mp. A fost incheiat un contract de investitii autentificat la notar. Dezvoltatorul in 2014 a intrat in procesul de insolvabilitate, eram 3 creditori garantati, eu personal am achitat 80% din costul total al imobilului. S-au schimbat cativa administratori. Au urmat ani de sedinte de judecata, decizii, impedimente si in final au gasit o solutie. Un dezvoltator a fost propus pentru a duce constructia la bun sfarsit, noi l-am acceptat. S-a incheiat un contract de colaborare in mai 2016 cu respectarea catorva conditiie. Imobilul urma sa fie dat in exploatare in 2019, dar din diferite motive lucrurile nu s-au prea miscat. Precizez ca costructia era la nivelul zero, fundamentul. Doamna administratoare a prelungit termenul de dare in exploatare pana in 2022. Din motiv ca sa-a schimbat planimetria, noua dupa nr. cadastral ne revenea un apartament de 62mp, respectiv ca sa iesim din aceasta situatie in 2021 am convenit sa ne alegem un alt apartament, cu o suprafata mai mare, si anume de 90.0mp ca sa satisfaca cerintele personale si suma investita. Precizez ca am achitat 550 euro/mp in 2012. Urma sa mergem la cadastru pentru a schimba numarul cadastral. De fiecare data cand telefonam dezvoltatorul, sau nu raspundea sau ne amana si sustinea ca nu este neceasar sa ne grabim. In octombrie 2022 ne-a spus ca nu poate sa ne ofere "gratis acest apartament", ca toate materialele de constructie s-au scumpit etc. La etapa de cutie dumnealui vindea apartamente in 2021 cu pretul 700 euro/mp. Am solicitat o intalnire cu dumnealui, admistratoarea si noi cei 3 creditori garantati. A taraganat motivand ca nu este un calcul final, ca domnul avocat este ocupat etc. Recent am avut o intilnire, la care ne-a spus ca primesc apartamentul cu conditia ca achit 780 euro/mp si doar datorita faptului ca sunt creditor. Casa este 99 % finalizata, urmeaza darea in exploatare. Va rog sa ma luminati. Avem un contract de cesiune creanta care spune ca noi, cei 3 creditori garantati, trebuie sa primim apartamente cu suprafata indicata. Are dreptul dezvoltatorul sa ceara majorarea pretului, motivand ca s-au scumpit materialele de contructie? Intelegem ca aceasta conditie se refera doar la noi, creditorii. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Este necesar de studiat toate contractele și condițiile acestora. E o problemă mai complexă. Trebuie să vă adresați la un avocat care să studieze contractele și să vă ofere un răspuns cert.

18 aprilie 2023