Are dreptul directorul gimnaziului sa nu imi achite salariu pentru ultimele 3 zile lucrate din lună?

27 iunie 2017 21

Are dreptul directorul gimnaziului sa nu imi achite salariu pentru ultimele 3 zile lucrate din lună, de la data revenirii din concediu de ingrijire a copilului, deoarece eu anul trecut nu am lucrat și nu figurez în tarifare, argumentându-mi ca nu are bani. Sau ar trebui sa mă adresez Inspecției muncii teritoriale?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Tatiana,

Nu, nu are dreptul. Adresațivă la inspecția muncii teritoriale, deoarece argumentul precum că nu are bani nu este unul întemeiat și dovedit.

27 iunie 2017