Are dreptul directorul sa taie din salariu?

23 ianuarie 2018 53

Buna ziua! Are dreptul directorul Coop alimentara sa taie din salariu, daca vinzatorul e la norma fixa, motivind ca nu are venit?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Legislația prevede rețineri din salariu doar în următoarele cazuri:

Articolul 148. Reţinerile din salariu (1) Reţinerile din salariu se pot face numai în cazurile prevăzute de prezentul cod şi de alte acte normative. (2) Reţinerile din salariu pentru achitarea datoriilor salariaţilor faţă de angajator se pot face în baza ordinului... mai detaliat (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) acestuia: a) pentru restituirea avansului eliberat în contul salariului; b) pentru restituirea sumelor plătite în plus în urma unor greşeli de calcul; c) pentru acoperirea avansului necheltuit şi nerestituit la timp, eliberat pentru deplasare în interes de serviciu sau transferare într-o altă localitate ori pentru necesităţi gospodăreşti, dacă salariatul nu contestă temeiul şi cuantumul reţinerilor; d) pentru repararea prejudiciului material cauzat unităţii din vina salariatului (art.338); e) pentru restituirea costului carnetului de muncă întocmit salariatului la unitate.

23 ianuarie 2018