Are dreptul executorul judecatoresc sa retina indemnizatia pentru copil

27 iulie 2018 159

Am datorie la banca si executorul mi-a pus sechestru pe indemnizatia copilului de la CNAS. Are acest drept sa nu-mi scoata sechestrul - sunt concediul de maternitate? Nu am posibilitate pana una-alta sa achit datoria. Ce pot face?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Ina,
Indemnizatia nu poate fi obiect de urmarire din partea executorului pentru datoria Dvs., ori indemnizatia este plata pentru copil nu pentru Dvs., doar ca se plateste pe numele dvs. caci copilul nu poate merge singur la banca si magazin si restul.
Va recomand sa scriti o cerere... mai detaliat catre executor in care sa-i cereti ridicarea sechestrului de pe cardul cu indemnizatia sau de pe sumele ce constituie indemnizatie. daca nu reactioneaza sesizati Ministerul Justitiei si Uniunea Executorilor.

28 iulie 2018