Are dreptul o companie de telecomunicatii sa traga firele pe deasupra imobilului privat?

30 august 2023 5

Buna ziua! O companie de telecomunicatii a amplasat neautorizat un pilon pe loc public, dar firele trec pe deasupra cladirii si terenului care se afla in proprietatea noastra privata. Cererea noastra de a muta pilonul (respectiv, firele) este ignorata. Ni se spune ca proprietatea privata nu se extinde asupra spatiului aerian. Ce putem face? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Veaceaslav, compania de telecomunicații sunt incorecți, v-au fost încălcate drepturile, fiindcă și spațiul aerian se consideră și se socoate proprietate privată, nu mai că trebuie să faceți un alcul în cât au fost lezate drepturile DVS,

1 septembrie 2023