Are dreptul o persoana ce a iesit in concediu de maternitate sa iasa la serviciu la locul recent daca a fost angajata pe perioada determinata?

31 octombrie 2018 100

In cazul cand persoana este angajata pe o perioada determinata si in acest timp iese in concediu de maternitate, are ea dreptul apoi sa iasa la serviciu la locul actual de munca? Evident ca acolo este deja persoana cu acelasi contract de munca pe perioada determinata.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Evident după finisarea concediului dvs puteți reveni la locul de munca deoarece concediul suspendă contractul individual de muncă. Astfel, după finisarea concediul dvs reveniți și munciți perioada determinată în continuare. Daca dvs intenționați să reveniți la mîncat înainte de finisare concediului rimează sa negociați cu angajator deoarece este... mai detaliat foarte posibil sa existe un al angajat în locul dvs care a fost instituit pe perioada lipsei dvs .

31 octombrie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform al. 3, art. 83, Codul Muncii:

Articolul 83. Încetarea contractului individual de
muncă pe durată determinată
(3) Contractul individual de muncă pe durată... mai detaliat determinată încheiat pentru perioada îndeplinirii obligaţiilor de muncă ale salariatului al cărui contract individual de muncă este suspendat sau care se află în concediul respectiv (art.55 lit.a)) încetează în ziua reîntoarcerii acestui salariat la lucru.

Deci, contractul de muncă a persoanei care vă înlocuieşte, va înceta atunci cînd hotărîţi să vă reîntoarceţi la serviciu.

Servus

1 noiembrie 2018