Are dreptul politia de a lua in vizorul radarului masinele din sens opus?

17 iunie 2017 726

Ieri in satul zaharuca m-au oprit, fiind luat in vizorul radarului din sens opus si mi-au facut un proces pentru depasire de viteza cu o amenda de 600 de lei si 4 puncte. Aveau dreptul?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da ! Da ! Da !
e contestabil mai mult aprecierea vitezei din spate ...daca setezi incorect radarul el va arata viteza depasita , din pacate din sens opus radarul arata corect daca e verificat metrologic !
Mie personal mi-a fost verifictata astfel viteza (din sens opus) si am anulat procesul... mai detaliat verbal in judecata pentru faptul ca in ecranul (cadranul) rosu al radarului eram 4 automobile , si nu era clar cine din acele 4 automobile a incalcat regimul de viteza !

17 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Suplimentar : agentii constatatori comit foarte multe greseli de procedura , daca aveti dorinta puteti trimite poza procesului verbal pe viber : 069757546 pentru a-l verifica !
Succese

17 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! la stabilirea vitezei de deplasare, Echipajul de poliție nu are dreptul să oprească automobilele care circulă în sensul opus de deplasare al echipajului. Acesta este o interdicție expresă stabilită inclusiv și în Regulamentul de patrulare al poliției rutiere.
"Din sens opus" nu înseamnă "din spate".

18 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Conform Regulamentului serviciului patrulare rutiera ( si nu a politiei rutiere) anexa nr.2 (instructiuni de utilizare a mijloacelor tehnice) agentul constatator nu are dreptul sa opreasca vehiculele din sens opus la stabilirea vitezei! In sensul intrebarii expuse oprirea este interzisa insa contraventia a fost comisa si constatata ! In acest... mai detaliat sens puteti doar sa depuneti o plingere pentru a fi sanctionat disciplinar agentul constatator , insa asta nu va lipseste de vinovatia in savirsirea contraventiei!

19 iunie 2017