Are dreptul politistul de sector sa patrunda in imobilul meu (in care nu locuiesc) fara acordul meu?

21 iulie 2018 51

Buna ziua. Detin un imobil in s. Panasesti, unde timp de 4 luni a locuit sora mea cu concubinul ei. Toate cheltuiele au fost suportate de catre mine. Achitarea luminii, gazul, alimentarea. Acum ei nu mai sunt impreuna, dar hainele concubinului surorii au ramas acolo. Eu nu vreau sa le dau, deoarece nu mi-a intors datoria pe ceea ce eu am suportat cheltuieli. Dumnealui a venit cu politistul de sector si au intrat fara mine. Au procedat corect? Am fost contactata la telefon, nici nu s-a prezentat si a inceput a striga la mine: cu ce drept eu retin hainele acolo si ca o sa achit si masina si conbustibilul cu care dumnealui s-a deplasat. Astept sfatul Dvs. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În lipsa unui act permisiv, nimeni nu este în drept să pătrundă în domiciliu proprietate privată.
Cît privește acțiunile colaboratorului de poliție, acestea conțin elemente de ilegalitate, totodată, și concubinul nu era în drept de a accede. Astfel, din cele evidențiate, concubinul nu a probat faptul existenței unor bunuri ale... mai detaliat sale în imobil.
Începeți cu o plîngere la poliție pe numele persoanelor.

21 iulie 2018
  • Jurisconsult

D-na Leonora, în cazul DVS ar fi bine să apelaţi cu o plîngere la procuror asupra poliţistului, în acţiunele lui se prevă elementele infracţiunei prevăzute de art. 328 CP, iar cu concubinul în instanţă.

23 iulie 2018