Are dreptul primaria sa treaca una din case pe numele fratelui meu pentru a fi achitat impozitul in primarie fara acordu mostenitorului, a fratelui si fara BTI?

12 mai 2017 17

Tata e decedat, dar casa care au construit-o inpreuna cu mama si casa parinteasca de pe linia lui tata prin mostenire au devenit ale mamei. La moment mama este la pensie si este mostenitoare a ambelor case. Fratele meu mai mic locueste cu familia peste hotare. Primaria a scris una din case pe numele lui fratemeu pentru a se achita inpozite in primarie. Motiveaza cu aceia ca nu poate sa fie ca un pensioner sa detina prin mostenire doua case si sa nu achite inpozit si ei singuri numai in primarie au scris o casa pe frateneu si nu e chestia in impozit sa in suma asta, ca is 11 lei, dar as vrea sa aflu e legal asta sau nu.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna ziua Andrei. Daca am inteles corect speta, mama dvs are dreptul de proprietate asupra ambelor case. Conform Constitutiei R.M.
Articolul 46. Dreptul la proprietate privată şi protecţia acesteia
(1) Dreptul la proprietate privată, precum şi creanţele asupra statului sînt garantate.
(2) Nimeni nu poate fi expropriat decît pentru o cauză... mai detaliat de utilitate publică, stabilită potrivit legii, cu dreaptă şi prealabilă despăgubire.
(3) Averea dobîndită licit nu poate fi confiscată. Caracterul licit al dobîndirii se prezumă.
(4) Bunurile destinate, folosite sau rezultate din infracţiuni ori contravenţii pot fi confiscate numai în condiţiile legii.
(5) Dreptul de proprietate privată obligă la respectarea sarcinilor privind protecţia mediului înconjurător şi asigurarea bunei vecinătăţi, precum şi la respectarea celorlalte sarcini care, potrivit legii, revin proprietarului.
(6) Dreptul la moştenire a proprietăţii private este garantat.

13 mai 2017