Are dreptul stapanul unei firmesa impuna salariatul sa ceara concediu din cont propriu pe timp de pandemie?

30 martie 2020 354

Are dreptul stapanul unei firme de textile sa impuna salariatul sa ceara concediu din cont propriu pe timp de pandemie, daca salariatul nu este de acord?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nicidecum nu, concediul din cont propriu se oferă la cererea salariatului iar angajatorul nu poate obliga salariatului să dispună de acest concediu mai ales în situația cînd urmează a fi analizată inițial posibilitatea continuării activității în regim la domiciliu a salariatului sau oferirea concediului anual de odihnă dacă întrunește... mai detaliat condițiile.

Prin urmare în cazul unor astfel de încălcări va puteți adresa cu o plângere către Inspectia Muncii.

30 martie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Suplimentar la cele scris de colegul meu, Va recomand sa ii comunicati patronului ca activitatea de productie, in general, nu trebuie sistata. Deciziile comisiei exceptionale nu se refera la activitatea de productie/prestari servicii.

30 martie 2020