Are dreptul tatal care nu plateste alimente la 3 intrevederi saptamanale la copil a cite 2 ore?

12 iulie 2017 149

Buna. Ii corect daca la copil de un an Protectia Copilului i-a dat dreptul tatalui la intrevedere cu copilu fara prezenta mamei de 3 ori pe saptamina cite 2 ore? Fiind in divort, si tatal nu contribuie cu nimic la intretinerea copilului. ms mult

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna seara,

Acesta are dreptul la întrevederi dacă acestea au fost stabilite de Protecția Copilului.

Trebuie să menționați dacă acesta este obligat de către instanța la achitarea pensiei alimentare. Atâta timp cât nu ați solicitat acest fapt, nu îi puteți cere acest fapt.

În cazul în care acesta este obligat la achitarea pensiei... mai detaliat alimentare, iar acesta nu o achita, oricum are dreptul întrevedere cu minorul, iar dddvs sunteți în drept să apelați la executorul judecătoresc motivând că acesta nu achita pensia de întreținere, iar executorul va lua măsurile de vigoare.

Totodată, trebuie să știți că eschivarea de la plata pensiei de întreținere este un motiv pentru decădere din drepturile părintești.

13 iulie 2017