Are el dreptul sa-mi faca asa dosarul

25 decembrie 2017 151

Buna ziua! In luna august am fost oprit de catre agentul de politie rutiera si mi s-a cerut vinieta nu am gasit-o la acel moment in masina (a fost pierduta). Agentul imi cerea 2.500 lei, eu ii spun sa mergem la cel mai apropiat punct vamal sa vedem ca eu am intr-adevar vinieta platita, dar nu a vrut si mi-a facut un dosar de care nu m-am atins si nici nu m-am iscalit. Mi-a dat actele si a spus ca esti liber. Acum ma trezesc ca sunt chemat in judecata cu amenda de 2.500 lei. Va rog sa-mi spuneti are el dreptul sa-mi faca asa dosar? Va multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da, agentul constatator poate cere de la dvs orice act care sunteți obligat să îl aveți iar în lipsa lui să vă sancționeze, urmează de văzut dacă procesul verbal întocmit de el respectă forma și procedura deoarece dacă dvs nu v-ați semnat el urmă în prezența a 2... mai detaliat martori să-l întocmească iar ei să se semneze în lipsa cazului dat el se declară nu-l.

26 decembrie 2017