Are sora dreptul sa ma dea afara din casa (fosta parintesca) unde am viza de resedinta?

7 mai 2023 48

Buna ziua. Mama era in stare grava din cauza bolii si sora mea a convins-o pe mama sa-i faca actele pe casa pe numele surorii. Eu sunt divortata, am copil mic si am viza de resedinta in casa mentionata. Mama a decedat si sora vrea sa vanda casa. Nu am unde sa merg si, in plus, am muncit si eu la casa parinteasca. Puteti sa ma ajutati, sa-mi dati un sfat? Are sora dreptul sa ma dea afara din casa? Multumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Tatiana.
Condolianţele mele.
Cu părere de rău dar viza de reşedinţă nu vă acordă dreptul de dispoziţie. Sora, dacă are dreptul de proprietate asupra casei poate face ce doreşte cu ea.

7 mai 2023