Are soția dreptul să-mi interzică să văd copilul?

10 decembrie 2022 133

Bună ziua. Eu cu soția nu suntem divorțați și avem un copil. Are soția dreptul să-mi interzică să văd copilul?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alexei.
Dacă față de dumneavoastră nu este emisă o ordonanță de protecție atunci soția nu are dreptul să vă interzică întrevederile cu copilul.

Codul familiei prevede următoarele:
Articolul 52. Dreptul copilului de a comunica cu părinţii şi alte rude

(1) Copilul are dreptul să comunice cu ambii părinţi, cu buneii, fraţii, surorile... mai detaliat şi cu celelalte rude. Desfacerea căsătoriei părinţilor, nulitatea ei sau traiul separat al acestora nu afectează drepturile copilului. În cazul cînd părinţii au domiciliul separat, copilul are dreptul să comunice cu fiecare dintre ei.

Articolul 58. Drepturile şi obligaţiile părinţilor

(1) Părinţii au drepturi şi obligaţii egale faţă de copii, indiferent de faptul dacă copiii sînt născuţi în căsătorie sau în afara ei, dacă locuiesc împreună cu părinţii sau separat.

11 decembrie 2022