Are sotul sanse sa imi ia copiii?

8 octombrie 2020 45

Buna ziua. Suntem intr-o stare critică în relațiile cu sotul. Vreau să divorțăm, dar ma tem pentru gemenii nostri de 4 anisori. La moment locuim la parinții mei. Sotul ma ameninta ca o sa îmi ia copiii. Aceasta este cea mai mare frică a mea. Eu lucrez ca funcționar public și salariu e mai mic decat al soțului.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Nu este deloc complicat să divorțați, dar, trebuie să vă gândiți bine dacă divorțul va fi in folosul copiilor.

Nu contează salariul, important este ca aveți un post de muncă oficial.

De regulă, copii minori rămân cu mama, excepție doar cand mama are un comportament neadecvat, consuma substanțe narcotice, băuturi alcoolice... mai detaliat etc.

Trebuie să demonstrați că aveți condiții bune (decente) de trai pentru copii, inclusiv la părinți, nu neapărat să aveți casă personală.

8 octombrie 2020