Arenda iazului

18 ianuarie 2019 58

Buna ziua. Am un iaz in arenda. Anul acesta expira contractul de arenda. Vreau sa intreb: poate ceva sa impiedice continuarea arendei iazului, daca nu a fost incalcata nicio intelegere din contract, platile anuale au fost efectuate la timp?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Vedeți
Articolul 904. Prelungirea contractului de locaţiune
(1) Dacă raporturile contractuale continuă în mod tacit după expirarea contractului de locaţiune, acesta se consideră prelungit pe un termen nedeterminat.
... mai detaliat (2) La expirarea contractului de locaţiune, locatarul are dreptul prioritar la încheierea contractului pe un nou termen dacă:
a) şi-a onorat anterior obligaţiile contractuale;
b) bunul se dă în locaţiune pe un nou termen;
c) este de acord cu noile condiţii contractuale stabilite de locator.
(3) Garanţia constituită de un terţ pentru executarea obligaţiilor de către locatar nu se extinde asupra locaţiunii reînnoite.

Sigur excepție constituie cazul cînd proprietarul nuai dorește transmiterea bunului în arendă în continuare.

19 ianuarie 2019