Arest în altă țară

19 septembrie 2022 28

Bună ziua. Acum câteva zile un cunoscut de-al meu a fost arestat în Spania. Se presupune că autoritățile din Moldova l-au dat în căutare. Țin să menționez că anul trecut s-a aflat în arest în Republica Moldova timp de 7 luni, dar prin decizia pronunțată de Curtea de Apel a fost eliberat din arest și condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendarea condiționată a executării pedepsei cu termen de probă de 5 ani. Recent i-a venit scrisoare de la Curtea Supremă că sentința i-a fost schimbată în închisoare cu executare și trebuie să petreacă următorii 3 ani în închisoare? Spuneți-mi, vă rog, cât timp pot să-l țină în arest autoritățile din Spania? Ce se poate întâmpla în continuare?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Cristina, organele spaniole l-au arestat în baza documentelor, care posibil au venit de la Moldova, el o să fie extrădat în țara noastră, termenul aflării sub arest în Spania o să fie socotit în țara noastră. Posibil după pronunțarea deciziei de Curtea de Apel, cunoscutul a plecat din țară,... mai detaliat cei ce nu avea dreptul, sentința a fost modificată, poliția a pregătit documentele corespunzătoare și le-a prezentat în țara, unde el se afla, după informația operativă, de care o deținea poliția.

20 septembrie 2022