Art. 1168 alin. (2) din Codul Civil

16 martie 2021 20

Bună ziua. Am procurat 3 debarale în baza unui contract de vanzare-cumparare a bunului imobil in proces de construcție:
- Prima debara în contract are 3,8 mp;
- Debaraua nr. 2 în contract are 3,8 mp;
- Debaraua nr. 3 în contract are 5,6 mp.
Acum compania de construcții mi-a făcut recalcul la suma pe care trebuie să o achit, deoarece in final debaralele s-au dovedit a fi mai mari:
- Prima debara are 4 mp;
- Debaraua nr. 2 are 4,1 mp;
- Debaraua nr. 3 are 5,9 mp.
Este corect calculat? Formula utilizata in art. 1168 alin. (2) din Codul civil este "excedentul depășește a douăzecea parte din suprafața convenită". Metoda de calcul este să împărțim la 20 suprafața stipulată în contractca să aflăm excedentul, sau excedentul reprezintă 20% din suprafața indicată în contract?