Art 125 pct.C, regulamentul circulatiei rutiere

18 august 2019 154

Potrivit art. 125.c din Regulamentul Circulaţiei Rutiere, vehiculul este reţinut şi adus la parcarea specială, pentru a interzice exploatarea acestuia, în cazul în care lipseşte placa cu numărul de înmatriculare.
Intrebarea mea e urmatoarea: in articol e indicat concret “placa cu numar de inmatriculare”, nu 2 placi - fata si spate. La fel, in amenda prevazuta pentru aceasta incalcare e indicata “lipsa numarului de inmatriculare”. Nicaieri nu este spus ca trebuie sa avem 2 placute cu numere de inmatriculare (din fata si din spate), reiese ca putem circula doar cu una? Si in cazul in care suntem opriti de un agent de patrulare, putem prezenta drept dovada art 125. c?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

 Pct. 9 a Regulamentului :
" Pentru a fi admise în traficul rutier, vehiculele trebuie să fie înmatriculate sau, după caz, înregistrate şi să poarte plăcile cu numărul de înmatriculare (înregistrare) corespunzător standardului, amplasate în locurile stabilite, cu excepţia vehiculelor cu tracţiune animală troleibuzelor şi tramvaielor, pe care se aplică numere... mai detaliat de înregistrare atribuite de către autorităţile competente."

20 august 2019