art. 152 al.1 CP RM

11 noiembrie 2018 179

Buna ziua! Ginerele meu, fiind provocat, a lovit un barbat cu palma, dupa care partea vatamata a scris o plangere si impotriva ginerelui meu s-a deschis un dosar penal pe art. 152 al.1 CP RM. Persoana vatamata in plangere a inaintat o cerere de a i se compensa prejudiciu in suma de 7.000 lei. Dupa care, peste un timp, a inceput sa ceara suplimentar si suma de 1.000 euro (oral). Si spune oral, ca conditia de impacare este aceasta: sa i se plateasca suma de 7.000lei+1.000euro. Spuneti-mi, va rog, are el dreptul sa ceara suma de 1.000 de euro, care nu a fost indicata in cererea oficiala? Si poate instanta de judecata (sau anchetatorul, sau procurorul) sa socoata, ca impacarea a avut loc de facto, daca ginerele meu va fi de acord sa plateasca suma de bani, ceruta oficial, adica 7.000 lei. Mutumesc anticipat!

Jurist comments 5

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Impacarea nu poate fi de facto.
Instanta va admite incetarea procesului doar daca va avea o tranzactie scrisa semnata de parti, ori o declaratie expresa a victimei ca prejudiciul i-a fost restituit si nu mai are pretenții.

12 noiembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună,
În cazul în care ginerele Dvs în ultimii 5 ani nu a mai fost atras la răspundere penală, acesta are posibilitatea de a încheia un acord de împăcare cu partea vătămată care, se încheie cu condiția ca ulterior nu mai sunt pretenții, dacă se ajunge în instanța de judecată și... mai detaliat chiar fiind semnat un asemenea acord, ce nu este susținut de partea vătămată, atunci ginerele își asuma riscurile.
Incercati sa încheiați acordul de împăcare la faza de urmărire penală și cauza penală va fi înceată.

12 noiembrie 2018
  • Jurisconsult

Buna, d-l Igor, ați dat peste o persoană dișteață, el poate să argumenteze cheltuelile de 1000 Euro( morale, pe medicamente sau altele ). Întrebarea dată poate să o rezolve procurorul în gestiune căruia se găsește cauza, pentru al convinge pe cetățan să miargă la compromise.

13 noiembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
D-le Grigoraș, poate că unii și au obișnuit sau încă mai obișnuiesc să intervină "pentru a rezolva" mai mult sau mai puțin asemenea situații, însă este de remarcat că acest drept pe de parte nu este o prerogativă/atribuie/obligație a procurorului în atare situații. Dreptul de împăcare este un drept al... mai detaliat părții vătămate și învinuitului/inculpatului și este un aspect pe care îl pun în discuție anume aceste 2 persoane ce dețin acest statut procesul, precum și avocații/apărătorii lor.
Procurorii, ofițerii de urmărire penală și instanța de judecată, fiecare în parte au rolul lor bine determinat și atribuțiile respective care, urmează a fi exercitate cu diligență, pentru evitarea apariției unor situații sau zvonuri când se susține precum că X, Y sau Z "rezolvă problema".

Partea vătămată împreună cu acuzatul sa se înțeleagă fie la direct, fie cel mai bine prin intermediul avocaților întru evitarea insinuărilor din partea procurorului că s-a exercitat presiune de către infractor, a vrut să influențeze victima, etc.

Cu respect.

13 noiembrie 2018
  • Jurisconsult

Dl. Igor, eu sînt de acord , că procurorul nu are atribuția la așa ceva, e competenția avocatului. Dacă avocatul e în cîrdășie cu victima, puteți să garantați așa ceva,a.

3 ianuarie 2020