Art. 19 alin. 1 din Legea privind protectia consmatorului

16 ianuarie 2018 54

Termenul de 14 zile pentru returnarea produsului de calitate necorespunzatoare se aplica inclusiv din ziua procurarii bunului sau din ziua urmatoare? De ex., daca produsul a fost comercializat pe data de 15.01, atunci termenul de returnare va dura pina pe 28.01 inclusiv, sau pina pe 29.01 inclusiv?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Avand in vedere art. 261, al. 1 CCRM, termenul de 14 zile va incepe să curgă din ziua următoare, adică din ziua următoare "survenirii momentului".
Articolul 261, al. 1, CCRM. Începutul curgerii termenului
(1) Dacă începutul curgerii termenului este determinat de un eveniment sau moment în timp... mai detaliat care va surveni pe parcursul zilei, atunci ziua survenirii evenimentului sau momentului nu se ia în considerare la calcularea termenului.

Iar conform art. 264, al. 4 CCRM, Articolul 264. Expirarea termenului:
(4) Termenul expiră la ora 24 a ultimei zile a termenului. Dacă acţiunea trebuie săvîrşită la o organizaţie, termenul expiră la ora cînd această organizaţie, în conformitate cu normele stabilite, încheie programul de lucru.
...va include si data de 29.01

Totodata, va sfatui sa solicitati regulamentul intern al agentului economic, pentru a nu exista careva reguli ascunse in privinta acestui termen.
Bafta!

17 ianuarie 2018