Art. 217/1 alin. 4 Cod Penal

20 decembrie 2022 370

Buna ziua. Infractiunea prevazuta de art. 217/1 alin. 4 CP este considerata infractiune grava sau deosebit de grava?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ion.
Infracțiunea prevăzută de art. 217/1 alin. 4 CP este infracțiune deosebit de gravă.

Articolul 16. Clasificarea infracţiunilor
(5) Infracţiuni deosebit de grave se consideră infracţiunile săvîrşite cu intenţie pentru care legea penală prevede pedeapsa maximă cu închisoare pe un termen ce depăşeşte 12 ani.

Articolul 2171. Circulația ilegală a... mai detaliat drogurilor, etnobotanicelor
sau analogilor acestora în scop de înstrăinare
(4) Acţiunile prevăzute la alin.(1), (2) sau (3), săvîrşite:
b) de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală ori în favoarea acestora;
d) în proporţii deosebit de mari,
se pedepsesc cu închisoare de la 7 la 15 de ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani, iar persoana juridică se pedepseşte cu amendă în mărime de la 9000 la 11000 unităţi convenţionale cu lichidarea acesteia.

21 decembrie 2022