Art 242, 243 Cod Contraventional al R.M.

10 ianuarie 2018 656

In luna decembrie 2017 am fost citat la sediul Accidente Rutiere, unde mi s-a relatat precum ca in luna septembrie 2017 la o parcare auto am atins cu automobilul meu personal un alt automobil, zgiriidu-i celui din urma bara de protectie spate si usa laterala stinga. Drept proba mi s-a adus o poza in care eram parcat linga automobilul "deteriorat", poza fiind facuta de o persoana terta care se afla in preajma. Am ramas frapat de faptul dat, mai mult ca atit, pe propriul automobil nu am nici zgirieturi, nici urme de vopsea care ar atesta faptul unui accident rutier. Insa de indata ce am venit la sediu agentul constatator mi-a intocmit doua procese verbale - accident rutier si parasirea locului accidentului, fara a mi se arata poze cu automobilul avariat si fara a-mi oferi posibilitatea de a ma impaca cu partea adversa. Nu exclud faptul ca din neatentie as fi putut zgiria automobilul vecin vazind ulterior o zgirietura pe oglinda mea laterala. Sunt oare suficiente probele agentului? Cum pot infirma situatia respectiva? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Bună Igor, dacă nu sunteți de acord cu decizia agentului constatator puteți să vă adresați în instanța de judecată pentru a contesta procesele verbale. Ca probe pot fi folosite înregistrarea de pe camerele video a parcării (în caz că sunt sau dacă înregistrarea nu a fost ștearsă deja), efectuarea unei... mai detaliat expertize tehnice a automobilului și proba cu martori. Succes !

11 ianuarie 2018