Art. 264 alin.1

20 martie 2019 48

Conducerea mijlocului de transport de către o persoană care se află în stare de ebrietate produsă de substanțe stupefiante, si anume canabinoide find prelevate doar probele de urina. Canabinoidele sunt eliminate din organism prin urina timp de 3 saptamani si doar proba de sange poate arata daca la momentul stoparii erai in stare de ebrietate. Este corecta intentarea dosarului penal pe marginea acestui caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

De fapt mă referiția articolul 264 prim, da este corect intentarea unui astfel de dosar dacă în urma obținerii probei de urină s-au atestat că s-au consumat o astfel de substanță.

20 martie 2019