Art. 69 (injuria )

25 decembrie 2017 2357

Salut. Am fost injurata, am depus plingere politie, cetateanul a recunoscut vina si a fost amendat. In incheierea de la comisariat scrie ca a fost amendat comform art. 69 alin. 1 si nu sunt indicate nici unitatile. Ulterior, cind verific materialul si procesele verbale gasesc actul unde este indicat ca amenda constitue 450 lei. Stimati juristi, clarificati-ma ca nu inteleg - de ce 450 lei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Alexandra.

Contravenția de la art. 69, alin. (1) din Codul contravențional se sancționează cu amendă de la 9 la 18 unități convenționale.

O unitate convențională este egală cu 50 lei, conform art. 34, alin. (1).

Ținând cont că amenda a constituit 450 lei, presupun că contravenientul a fost sancționat cu 9 unități... mai detaliat convenționale (9 x 50 = 450).

O zi bună.

26 decembrie 2017