Articolul 190 CP se aplica pentru creditele neachitate?

17 februarie 2022 510

Buna ziua. Am luat un credit la o companie de microfinantare și nu am achitat ratele timp de cateva luni. Juristul companie mă amenință că voi fi tras la răspundere penala pentru escrocherie. În scrisoarea primita de mine, acesta face trimitere la art. 190 Cod Penal. Este adevărat că risc să fiu tras la răspundere penală?

Jurist comments 2

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua, din informatia pe care a-ti descris-o nu puteti fi tras la raspundere penala pentru escrocherie.

19 februarie 2022
  • Jurisconsult

Buna Victor, nu. E un litigiul civil și nu penal, dacă vreți informație mai detailistă puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950.

19 februarie 2022