As dori sa aflu daca acordarea terenului pentru constructie pentru tinerii specialisti, are ceva comun cu terenul conform articolului 82?

5 iunie 2018 7

Conform hotarârii de Guvern, fiecare tânăr specialist, daca este repartizat in sat, beneficiază după 5 ani de locuinta sau teren pentru constructie. Eu m-am adresat, dar mi s-a raspuns ca trebuie sa prezint copia certificatului de casatorie si ca as putea sa nu beneficiez de teren, deoarece conform art. 82 parintii sotului ar trebui sa dea 10 ari. Dar ce am eu cu parintii lui, eu cer pentru mine ca tanar specialist. Puteți, va rog, sa-mi spuneti cum este corect.