As dori sa plec la munca in strainatate fara minor.

16 mai 2019 39

Buna ziua! Sunt divortata de sot si avem un copil de 4 ani. As dori sa plec la munca in strainatate. De ce acte am nevoie ca cel mic sa ramana la parintii mei, fara ca fostul sot sa ma dea in judecata si sa imi ia copilul? Eu impreuna cu cel mic avem domiciliul la parintii mei si locuim tot acolo. Tatal este sofer pe comunitate, sta 6 saptamani in afara tarii si o saptamana acasa. Are dreptul sa ia copilul la 2 weekenduri pe luna, cate o saptamana in vacanta de paste si de craciun si 30 de zile aleatorii in vacanta de vara, atat cat ii permite serviciul. Un raspuns urgent, va rog. Multumesc!

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

În primul rînd trebuie să vă adresaţi către autoritatea tutelară (secţiile/direcţiile asistenţă socială şi protecţie a familiei/Direcţia municipală pentru protecţia copilului Chişinău) pentru stabilirea unui grafic de întrevederi a tatălui cu copilul şi, tot acolo înaintaţi o cerere pentru instituirea tutelei/curatelei asupra copiilor ai căror părinţi pleacă peste hotare. Vă... mai detaliat prezentaţi la autoritatea tutelară împreună cu persoana în grija căreia va fi lăsat copilul.

Mai multe detalii găsiţi aici: http://www.legis.md/cautare/rezultate/22655

Servus

16 mai 2019