Aș dori să știu care este procedura de donație a casei părintești

23 iulie 2023 3

Bună ziua. Suntem patru copii, iar mama dorește să-mi doneze casa mie. Este nevoie de acordul celorlalți frați? Care este procedura pentru o astfel de tranzacție?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă mama e unicul proprietar al casei care urmează a fi donată, nu trebuie acordul nimănui, în afară de acordul mamei (proprietarului) pentru a fi donată.
Pentru a perfecta contractul de donaţie trebuie să vă adresaţi la notar ambele, cu buletinele de identitate, actul ce atestă dreptul de proprietate, extras... mai detaliat din registru bunurilor imobile şi extras privind valoarea bunului, certificatul de naştere pentru a arăta gradul de rudenie.

23 iulie 2023