As putea afla un raspuns, daca am o datorie?

28 aprilie 2018 325

Buna! Am o datorie la Orange. Nu a fost achitata si mi-a venit mesaj ca daca nu achit 50% din suma, ei ma dau in judecata si imi pun interdictie de a parasi tara. Cam cat timp poate dura procesul acesta si intr-adevar nu voi putea iesi din tara?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Carina,
Durata unui proces judiciar depinde de tipul procedurii alese (acțiunea civilă care durează cel puțin vreo 3-5 luni sau procedura în ordonanță care durează maxim 1 lună).
Da într-adevăr exista riscul aplicării interdicției de a ieși din țară, însă o asemenea interdicție se aplica doar de către instanța de judecată,... mai detaliat după ce există o hotărâre judecătorească definitiva, pusă în executare, dvs nu achitați benevol și executorul solicită instanței de judecată aplicarea interdicției

29 aprilie 2018
  • Jurisconsult

D-na Carina aţi fost orietată parţial greşit,din ţară poţi să nu eşti dacă v-a fi pronunţată o hotărîre, care mai apoi se duce la executare la execurul judecătoresc. Instanţa cu aşa întrebare nu se ocupă

11 mai 2018