As putea face copilului certificat de nastere roman fara acordul tatalui?

2 martie 2019 104

Buna seara. Ajutati-ma, va rog frumos, si pe mine cu un sfat. Sunt divortata, am o fetita. Mi-as dori sa-i fac certificatul de nastere roman si buletinul, dar tata nu-mi da acordul. El nu ne ajuta cu nimic, nici pensie alimentara nu ne achita. Este posibil ca fara acordul lui sa fac actele? Ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Nu este posibil, acest acord va fi solicitat de autoritățile RO.
E posibil de acționat in instanță pentru a obține hotarîre care sa substituie acordul soțului, la prezentarea unei asemenea hotarîri nu va fi nevoie de acordul soțului

2 martie 2019