As putea sa-l iau pe frate de la azil ca sa-l ingrigesc la mine acasa?

16 septembrie 2019 24

Ma numesc Maria, am 58 de ani si am un frate de 68 de ani care sufera de dementa. Recent a fost dus de catre sotie si copii la o casa de batrani. Conditiile acolo sunt foarte bune, dar nu si in cazul fratelui meu, care deja nu poate vorbi, nu poate merge sinestatator. Acolo este o infirmiera la cateva zeci de pacienti si o sora medicala, medicul vine o data in saptamana. As putea sa-l iau pe frate de la azil ca sa-l ingrigesc la mine acasa? Noi stam la sat, eu nu lucrez, sotul are pensie, avem cota de pamant, tinem pasari, nu ducem foame si copii ne ajuta.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează să înțelegeți că azilul are drept scop crearea condiţiilor optime de trai, muncă, reabilitare şi asistenţă medico-socială pentru persoanele în vîrstă şi persoanele cu dizabilităţi, dar totodată acești trebuie să fie lipsiți de suportul familial care în cazul lui sunteți dvs în calitate de soră.

Prin urmare adresațivă către... mai detaliat administrația azilului cu o cerere în acest sens prin care să solicitați externarea acestuia si să faceți dovada sursei de existență, posibilitățile dvs de al întreține în calitate de rudă etc. Cererea de acest tip se scrie personal de către tutelant/beneficiar, dvs în acest caz scrieți-o din numele dvs dar anexați și un înscris care dovedește faptul că acesta suferă de demență ceea ce-l pune în imposibilitate de a scrie persoanl.

16 septembrie 2019