As vrea sa aduc in Moldova un automobil din Irlanda

8 ianuarie 2019 134

Salut! Spuneti-mi, va rog: as vrea sa aduc in Moldova un automobil din Irlanda, unde sunt stabilit de 6 ani. Este corect ce auzisem ca nu este voie de circulat cu volan pe dreapta pe timp de noapte? Si spuneti va rog cat timp as putea circula in Moldova cu acest automobil. Pot cumva sa vin in vacanta, sa o las in ograda, dupa care peste cateva luni sa vin si sa circul iar cu acel automobil? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

RCR-ul RM interzice exploatarea automobilului pe timp de noapte care are volanul in dreapta.

Cu mașina vă puteți afla in RM o perioada de până la 180 zile.

9 ianuarie 2019

am vazut ca in alte intrebari era un comentariu pre cum s-ar putea ca automobilul sa stea in moldova pina la 3 ani daca am un document ca sunt rezident in alta tara ? este corect ? daca da atunci spuneti va rog ce fel de document este... mai detaliat vorba? este nevoie de tradus in romana ?

10 ianuarie 2019