As vrea sa aflu definitia a 50 de procente capacitate de munca

18 octombrie 2019 21

Buna ziua. Sunt persoana cu dizabilitate de grad mediu (fara piciorul drept) si mi s-a dat capacitatea de munca 50 procente. In timpul de fata activez si nu stiu ce inseamna acest procent. Ce normative si ce conditii de munca trebue sa am eu personal?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Andrei.

Dizabilitatea la persoanele adulte (inclusiv cele cu vîrste cuprinse între 15 şi 18 ani angajate în cîmpul muncii) se determină pornind de la gravitatea deficienţelor funcţionale individuale provocate de afecţiuni, traume, care duc la limitări de activitate şi restricţii de participare exprimate în raport cu solicitarea socioprofesională (păstrarea capacităţii... mai detaliat de muncă) şi este de trei grade: severă, accentuată şi medie. Păstrarea capacităţii de muncă se evaluează în procente, cu un interval procentual de 5 puncte.

Dizabilitatea medie se caracterizează prin deficienţe funcţionale medii provocate de afecţiuni, traume, care duc la limitări de activitate şi restricţii de participare, iar capacitatea de muncă este păstrată în proporţie de 45–60%.

Capacitate de muncă reprezintă raportul dintre posibilităţile biologice individuale şi solicitarea profesională; este determinată de abilităţile fizice şi intelectuale, precum şi de nivelul de integrare socioprofesională, care ţine de pregătire şi de experienţă.

Vedeți această hotărâre, în special Anexa nr. 2: http://www.legis.md/cautare/rezultate/113811

Aveți dreptul la pensie de dizabilitate, vedeți această informație: http://cnas.md/tabview.php?l=ro&idc=535

Conform Legii privind incluziunea socială, angajatorii au obligația de a lua măsuri specifice pentru asigurarea integrării în câmpul muncii a persoanelor cu dizabilități, precum:
a) proiectarea şi adaptarea locurilor de muncă astfel încât acestea să devină accesibile persoanelor cu dizabilităţi;
b) furnizarea de noi tehnologii şi dispozitive de asistenţă, instrumente şi echipamente care să permită persoanelor cu dizabilităţi obţinerea şi menţinerea locului de muncă;
c) furnizarea de instruiri şi a sprijinului adecvat pentru aceste persoane etc.

Vedeți această lege, în special art. 33: http://www.legis.md/cautare/rezultate/110494

21 octombrie 2019