As vrea sa ies la pensie

27 iulie 2017 44

Am 43 ani. Am lucrat 27 ani pina la moment si activez si acuma ca profesor, domeniul invatamantului. Daca as putea iesi la pensie in baza stagiului de munca, care este procedura si daca se poate. Mersi mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

( http://lex.justice.md/md/313291/ ) Legea privind sistemul public de pensii prevede că stagiul de cotizare necesar obţinerii dreptului la pensie pentru limită de vîrstă în anul 2017 este de 33 de ani și 6 luni. Astfel dvs nu îndepliniți condiția esențiala cu privire la stagiul de cotizare cât și... mai detaliat limita de vârsta .

27 iulie 2017