As vrea sa ma consultati cu privire la un auto donat!

10 octombrie 2018 40

Buna ziua. Vrem sa procuram un autoturism care este donat persoanei care il vinde. Cheltuielile pentru inmatricularea vehiculului sunt foarte mari. Spuneti-ne, va rog, care este procedura pentru procurarea unui vehicul donat. Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Contractul de donație are că consecință caracterul translativ de proprietate deci din momentul transmiterii bunului de la donator la donatar, contractul se consideră incheiat, adica , în speța dată mașina ia fost transmisă cu drept de proprietate, el fiind proprietarul automobilului care poate decide în mod liber ce face... mai detaliat cu ea daca nu exista clauze contrare în contract care ar interzice acest fapt or impedimente (mașina aflată într-un litigiu), in sensul dat nu exista o procedură specială de procurare a automobilului pe motiv că el a ajuns in patrimoniul prezumatului vânzător în urma donației sau altei forme juridice.

Cheltuielile astfel n-ar trebuie să difere la înmatricularea automobilului față de automobilele care sunt in proprietatea persoanei în urma contractului de vânzare-cumpărare, totuși puteți solicita remiterea informație în privința faptului dat de la autoritatea respectiva pentru cheltuielile care urmează să le faceți.

10 octombrie 2018