Asa o situatie la Drochia

16 septembrie 2016 108

Tatal meu este pensionar cu cativa ani in urma el a dat cu imprumut unei persoane fizice 15 mii euro. Acea persoana a lasat gaj documentele pe casa si a fost intarit notarial. Acum jumate de an in urma tata a scris o plingere la procuratura pe el, deoarece el a cerut actele cu scopul sai ramburseze suma imprumutata, peste citeva zile a venit la tata si a zis ca totusi nu are bani si i-a inapoiat actele pe casa, care erau falsificate (scanate). In urma cererii depuse la politie, el a fost retinut, chiar astazi a avut loc sedinta de judecata, care din nou s-a aminat din cauza ca tata nu are avocat si bani ca sa-l contracteze si a cerut un avocat de la stat. Afara era asteptatat de rudele invinuitului, care l-au batut si l-au amenintat chiar in fata inspectoratului Drochia. Va rog spuneti-mi cum sa actionam mai departe. Tatal meu a ramas si fara bani si batut, amenintat si huiduit. Va rog frumos sa ne ajutati.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna Elena,
Regret cele intimplate tatalui Dvs. Aceste intimplari parca sunt desprinse dintr-un alt secol, nu XXI...
Ce tine de imprumut - nu este clar, a gajat documentele , ca foi?? nu cred notarul sa fi facut asta....cu toate ca teoretic, documentele pot fi obiect al gajului. In acest caz, tatal Dvs... mai detaliat nu are garantii reale pentru a isi recupera suma imprumutata din contul obiectului gajului....doar un drept hibrid de retentie a documentelor respective..
Sau totusi a fost gajat bunul imobil (casa) ? In acest caz, tatal Dvs poate sa-si exercite dreptul de gaj, conform legii, prin vinzarea casei.
Referitor la violenta - trebuie sa fie depusa o plingere la politie si pe acest caz, imediat si numaidecit. Daca sunt leziuni, mergeti la medicul legist pentru a va elibera certificat despre gradul acestora. De fapt, ofiterul de politie ar trebui sa organizeze din initiativa lui acest examen medical, de indata ce va veti adresa cu plingerea.
Oricum, trebuie sa cunoasteti ca tatal Dvs are dreptul la asistenta juridica gratuita. De asemenea, tatal Dvs are dreptul sa ceara incasarea sumei, in cadrul procesului penal, inaintind actiune civila.
***In acest week-end ma voi afla la Drochia, asa ca daca aveti nevoie, mi-ar face placere sa va ajut, pentru ca ar fi bine de examinat documentele pe care le detineti.
Gasiti datele de contact in profilul meu.
Succes!

16 septembrie 2016
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

În ce privește vătămările corporale cauzate de rudele învinuitului, trebuie să depuneți URGENT o PLÎNGERE la poliție, pe faptele în cauză. Scrieți în plîngere detaliat faptele care s-au întîmplat, acțiunile persoanelor, amenințările acestora și la final, în plîngere, solicitați să fie pornită o cauză penală pe faptele acestor persoane.
Depuneți (înregistrați)... mai detaliat plîngera în 2 exemplare în cancelaria Inspectoratului de Poliție. În caz că nu o înregistrează mergeți la procuratură și înregistrați-o în cancelaria Procuraturii și suplimentar puteți la procuratură sa mai depuneți o plîngere pentru că cei de la poliție au refuzat înregistrarea plîngerii, dacă se va întîmpla acest lucru.
Ce ține de procesul penal ce are loc în judecată, în cadrul acestuia trebuie să depuneți o acțiune civilă în care să solicitați instanței de judecată să dispună încasarea sumei împrumutată + dobînda de întîrziere conform art.619 cod civil.

16 septembrie 2016